Jak ověřit pravost?
Jak ověřit pravost zlata? Způsobů, jak si ověřit pravost zlata je několik a vždy záleží na daném předmětu, jaké možnosti poskytuje.
Puncovní značka:
Zlatý šperk o hmotnosti více než půl gramu, který je prodávaný na našem trhu, musí být opatřen puncem. Punc je značka, která je vyražená přímo na zlatém předmětu. Označení uvádí ryzost zlata v karátech a značku výrobce puncu, který garantuje pravost. Puncovní značky jsou samozřejmě malé, proto je dobré se vybavit lupou nebo kukátkem. Puncovní tabulku naleznete níže.
Neodymový magnet:
Zlato je neferomagnetický kov, tzn. magnet jej nepřitahuje. Pokud ke zlatu tedy přiložíte magnet, neměl by se k němu přitáhnout. Pro zkoušku použijte spíše silnější neodymový magnet.
Zlatnická váha:
Prostřednictvím váhy zjistíte hmotnost daného předmětu. Zejména u investičních slitků vám to ale ještě nezaručí to, že jsou skutečně vyrobeny celé ze zlata, v případě, že jsou padělané, podvodníci nejčastěji používají místo zlata wolfram, který má stejnou hmotnost neboli hustotu jako zlato.
Technologie VERISCAN™:
VERISCAN™ je technologie, která umožňuje snadné, rychlé a bezpečné ověření pravosti investičních zlatých slitků a mincí. Dostupná je v současné době však pouze pro výrobky švýcarské značky PAMP. Pokud tedy nakupujete zlato značky PAMP, které má na certifikátu uvedeno logo VERISCAN™, máte výhodu, jak si pravost zlata ověřit touto moderní technologií, k čemuž vám bude stačit prakticky pouze váš chytrý mobilní telefon. Výhodou je zejména to, že se zlato nemusí tavit ani vrtat, prakticky se pouze naskenuje a ověří v databázi rafinérie PAMP.
Šetrné leštění:
V případě, že se jedná o padělaný kov, měl by se při běžném nošení rychleji ošoupat. Zkuste zlatý předmět chvíli leštit bavlněným hadříkem. Pokud se jedná o nepravé zlato, měli byste vidět známky ošoupání. Z dlouhodobého hlediska se poté může nepravost projevit také černými otisky na kůži, zejména tedy v případě nošení šperků.
Výpočet hustoty:
Poměrem hmotnosti a objemu zlata zjistíte jeho hustotu. Hustota zlata je 19,32 g/cm³, pokud se tak výsledná hustota přibližuje tomuto číslu, je to znak toho, že by se mělo jednat o zlato. Ovšem pozor, zejména u investičních slitků, v případě, že jsou padělané, však podvodníci nejčastěji používají místo zlata wolfram, který má stejnou hmotnost neboli hustotu jako zlato.
Kyselina dusičná:
V tomto případě se jedná spíše o krajní řešení, pokud máte vážné podezření na padělek, nejedná se totiž o úplně šetrnou a bezpečnou metodu. V případě, že na zlato nanesete malé množství kyseliny dusičné, v případě, že se jedná o pravé zlato, nemělo by nijak reagovat. V případě, že nějakou reakci zpozorujete, změnu barvy či poškození, nejspíše se jedná o padělek. Pokud tuto metodu budete aplikovat, je třeba dávat pozor a brát v potaz výše zmíněné, stejně tak to, že kyselinu používáte na předmět ze zlata, který oficiálně nemá být kombinací vícera materiálů. Pozor, nesprávná manipulace s kyselinami může být nebezpečná a měl by ji provádět pouze zkušený člověk, který také dodržuje veškerá potřebná bezpečnostní opatření.
Odborník:
V případě, že máte pochybností, obraťte se na znalce nebo odborníka, který bude moci použít sofistikovanější metody, jako je třeba spektrometrie či rentgenová fluorescenční analýza.