Zlatobazar.cz

Tipy pro bezpečný nákup

Zlatobazar.cz pouze zprostředkovává kontakt mezi nakupujícím a prodávajícím a nepřebírá tak žádné záruky za kvalitu, původ, pravost, dodání, odebrání, zaplacení nebo upotřebitelnost nabízených věcí. Aby pro vás ale bylo nakupování přes Zlatobazar.cz co nejbezpečnější, přinášíme vám několik bezpečnostních doporučení.

1. Ověřte si prodejce

Pokud má prodejce již nějakou historii, podívejte se na recenze od ostatních nakupujících. Zaměřte se také na profil a inzerát prodejce, zdali působí věrohodně a jestli nabízí seriózní a dostatečné ochranné podmínky obchodu. Jeho uživatelské jméno a kontaktní údaje si můžete také zkusit "vygooglit".

2. Buďte obezřetní

Nikdy nikomu slepě nedůvěřujte a vždy buďte při nákupu obezřetní a postupujte v klidu a s rozvahou. Pokud máte nějakou svou strategii, jak má podle vás seriózní obchod vypadat, držte se ji zuby nehty, zvláště u větších částek, a nenechte se nikým zmanipulovat. Pokud máte pochyby, raději od obchodu odstupte.

3. Nejednejte pod tlakem

Musíte objednat teď! Poslední šance! Tlačí na mě další zájemce! Ne, vždy si vše v klidu rozmyslete, pod tíhou času totiž mnohdy přicházíme o logické uvažování. Nenechte sebou nikdy manipulovat. Vy jste osoba, která někomu posílá nebo předává své peníze a jakmile dojde k jejich předání, cesta zpět je poté už uzavřena nebo alespoň ztížena. Buďte si tak vždy před předáním financí jistí tím, že je vše ošetřeno tak, jak má být nebo již bylo domluveno a že nedochází k žádným náhlým a nedomluveným změnám.

4. Seznamte se s technikami podvodníků

Štěstí přeje připraveným. Pokud si předem nastudujete aktuální technicky podvodníků, riziko, že se stanete obětí podvodu tím razantně snížíte. Techniky podvodníků se postupně mění a zdokonalují a ne vše můžete předem předpovídat, nicméně na internetu narazíte na zkušeností těch, kteří již bohužel byli podvedeni a můžete si tak od nich vzít cenné poučení a seznámit se s nejčastějšími praktikami podvodníků.

5. Jaké máte možnosti platby?

Pokud prodejce nabízí pouze platbu předem, měli byste zpozornět. Nemusí to samozřejmě nutně znamenat, že je prodejce neseriózní, ale pokud nabízí i osobní předání a dobírku, máte o důvod více prodejci důvěřovat.

6. Jaké máte bezpečnostní záruky?
7. Zkontrolujte si zboží před nákupem

Zkontrolujte si, nejlépe osobně, zdali popis prodávaného předmětu souhlasí. Vždy si ověřte alespoň pravost materiálu, ryzost a váhu. Při osobním odběru si můžete základní údaje ověřit na místě, ať již neodymovým magnetem, zlatnickou kapesní váhou a lupou pro kontrolou puncovní značky. Pokud nejste v oboru znalí, přizvěte si někoho, kdo tomu rozumí nebo se domluvte s prodejcem, že společně navštívíte zlatníka či jiného odborníka, kterého si sami vyberete. Při nákupu on-line máte také několik možností, nechte si vyfotit nebo natočit puncovní značku a předmět na váze. Popřípadě si nechte předmět prodávajícím předem ověřit odborníkem a opatřit certifikátem. Ostatní údaje o produktu si můžete zkusit vyhledat také na internetu, tedy zdali sedí uváděné údaje a cena. Pro seriózního prodejce nikdy nebude problém vám poskytnou co nejvíce informací a kontrol, aby vás ujistil o pravosti předmětu a že jej skutečně vlastní.

8. Nastudujte si informace o zlatě

Čím více se v problematice zlata vyznáte, tím lépe a bezpečněji se vám bude poté nakupovat. Nemusí z vás být hned odborník, stačí alespoň základní obecné údaje a postupně k nim můžete přidávat další vědomosti. Budete poté vědět, co si ověřit, abyste nekupovali padělek nebo předražený předmět.

9. Zeptejte se odborníka nebo komunity

Nejste si něčím jisti? Raději se tak svěřte do rukou odborníka nebo někoho znalého, který vám pomůže zkontrolovat atributy předmětu i jeho ceny. Pokud máte nějaký dotaz ohledně zlata nebo inzerátu, můžete se obrátit také na komunitu uživatelů Zlatobazar.cz, kterou najdete na našem facebooku.

10. Dopravu objednává prodávající

V případě, že nakupujete zboží, které si necháváte poslat poštou, měl by kompletní dopravu vždy zajistit prodávající. Pro dopravce mu stačí znát adresu, kam má balíček poslat, e-mail a telefon. Pokud nechcete sdělovat místo vašeho bydliště, nechte si balíček poslat na výdejní místo nebo boxu. Pokud by vám prodejce poslal odkaz na objednání dopravy, kde máte vyplnit své číslo kreditní karty, je něco špatně a nikdy tohle nedělejte! Neklikejte a nepotvrzujte nic dopravci.

11. U drahého zboží kupní smlouva

Pokud nakupujete předměty ve vyšší hodnotě, není od věci domluvit se s prodejcem na sepsání kupní smlouvy. Můžete se obrátit nejlépe přímo na právníka, který vám fundovaně smlouvu připraví na míru. Bude vás to možná nějakou tisícovku stát, ale aspoň budete chráněni smlouvou a taková investice se většinou vyplatí.

12. Vyzkoušejte si prodejce

Budete kupovat dražší předmět? Pokud to jde, vyzkoušejte si nejdříve prodejce tím, že si u něj objednáte levnější předmět a prověříte si tak, jaká je s prodejcem domluva a zadali produkt odpovídá popisu.

13. Dbejte na své soukromí a bezpečnost

Pokud nakupujete zlato, máte přirozeně určitý finanční obnos. Pokud to není nutné, nesdělujte osobní údaje jako je třeba adresa bydliště. Pokud si necháváte předmět poslat poštou, můžete zvolit výdejní místo nebo box. Nikdy nesedejte k nikomu cizímu do auta (a už vůbec ne na sedadlo spolujezdce, pokud za vámi sedí třetí osoba) a nikdy si neplánujte schůzku na nějakém odlehlém místě. Pokud zboží poptáváte, buďte ještě více obezřetnější, jelikož případný podvodník přesně ví, o co máte zájem a na co vás může nalákat.

14. Raději osobní předání nebo dobírka

Poslat někomu platbu předem je nejrizikovější metoda platby. Pokud v prodejce nemáte zatím důvěru nebo se jedná o větší transakce, raději zvolte osobní předání, které je nejméně rizikové a u on-line nákupů alespoň dobírku. Je akorát možné, že po vás bude chtít prodejce u dobírky platbu za poštovné předem (stojí cca 100-150 Kč), aby neriskoval, že si balíček nevyzvednete a on bude muset poštovné zaplatit, což se dá pochopit. Akorát plaťte poštovné předem za dobírku vždy bezpečně, tzn. pokud objednává a hradí poštovné prodejce, nikdy nikam nezadávejte údaje o své kartě a nevyplňujte žádné formuláře dopravce apod., platbu za poštovné pošlete klasicky bankovním převodem na bankovní účet prodejce, který vám sdělí. U dobírky si můžete nechat poslat zboží na výdejní místo nebo do boxu (chráníte tím navíc svoje soukromí, kdy nemusíte sdělovat adresu bydliště). Pokud to situace umožňujeme, můžete balíček otevřít před obsluhou výdejního místa nebo před kamerou u výdejního boxu, kterou většina boxů disponuje. V případě, že v balíčku nebude příslušný obsah, máte tak alespoň svědky nebo kamerový záznam. Pokud si necháváte zboží poslat domů, můžete se zkusit domluvit s kurýrem, aby chvíli počkal, než si balíček rozbalíte, abyste si zkontrolovali jeho obsah. Pokud by kurýr nebyl příliš ochotný, můžete mu nabídnout tuzér, který mu dvě minuty čekání zpříjemní a vy budete mít jistotu, že je v balíčku předmět, který jste si objednali.

15. Nikam nezadávejte údaje o kartě

Údaje o své kreditní kartě nikdy nikam nevyplňujte. Dopravu objednává prodejce a vy budete hradit dle vzájemné domluvy buď hotově, dobírkou nebo převodem. U dobírky můžete hradit hotově nebo i kartou, ale přímo kurýrovi (nebo na výdejním místě obsluze či výdejnímu boxu) a bez vyplňování údajů o kartě on-line.