Zlatobazar.cz

04 Kvě
Zlaté tipy
24 zobrazení
0 Komentářů

Investiční nebo sběratelská mince?

Zlaté mince můžeme rozdělit na investiční a sběratelské. Jaký je ale mezi nimi rozdíl? A vyplatí se vsadit spíše na jistotu nebo zariskovat s tím, že investici za čas třeba zhodnotíme ještě víc?

Sázka na všední jistotu

Investiční mince má zejména hodnotu použitého materiálu, tedy zlata samotného, a i když může vypadat skvěle, sběratelskou hodnotu v ní ale již budeme hledat stěží. Investiční mince je tedy obchodovatelná především skrze její vnitřní obsah, tedy ryzost a hmotnost a její hodnota se odvíjí zejména podle aktuální ceny zlata na burze. Pokud tak hodnota zlata bude na burze růst, bude i hodnota investiční mince narůstat. Investiční mince mají většinou zavedené motivy jako je třeba americký Eagle, vídeňská filharmonie, kanadský Maple Leaf, čínská Panda nebo australský Klokan, jsou tedy také na pohled vizuálně povedené, ale pro sběratele ničím výjimečné a navíc jsou většinou vyráběny ve vyšším počtu kusů. 

Sázka na atraktivní nejistotu

Sběratelská mince má naopak hodnotu zejména sběratelskou, která se odvíjí podle zájmu sběratelů a ten je ovlivněn především uměleckým a tematickým vzhledem mince, její atraktivitou a počtem vydaných kusů. Čím méně kusů sběratelské mince je vydáno, tím by měla mít přirozeně vyšší hodnotu, ideální jsou třeba limitované edice do sto kusů. 

Nicméně také u sběratelské mince je důležité to, z jakého materiálu je vyrobena. Pokud je totiž vyrobena z prakticky bezcenného kovu, který má hodnotu několika málo korun a zlatem je pouze zušlechtěna a navíc je mnohdy vyrobeno takové mince tisíce kusů, tak taková mince s největší pravděpodobností nikdy žádnou sběratelskou hodnotu mít nebude a bude prakticky bezcenná a použitelná jen jako pěkný dekorační předmět. U sběratelských mincí je tak potřeba si dávat pozor zejména na to, aby nebyly pouze pozlaceny a vyrobeny z bezcenného materiálu a také na to, aby jejich náklad nebyl vysoký, tedy v řádu tisíců kusů. Na trhu navíc nejsou neobvyklé ani sběratelské mince tenké jako papír a zlata byste tak u ní hledali pramálo a u takových mincí také nelze očekávat, že by jejich hodnota rostla, naopak v případě prodeje akorát proděláte a sloužit tak mohou zejména jen jako dekorační věc. 

Když víme, jak na to, riziko se může vyplatit

V případě sběratelských zlatých mincí je tak investice rizikovější než u investičních mincí, na druhou stranu pokud si dáte pozor na to, jakou kvalitu sběratelské mince kupujete, tedy zdali je skutečně vyrobena ze zlata, má menší kusový náklad, tedy výrazně limitovaná edice a má atraktivní motiv, taková mince má poté ambice časem růst na hodnotě a to právě nejenom s ohledem na zlato v ní obsažené, ale také na sběratelskou hodnotu, pokud poté sečteme tyto dvě hodnoty, můžeme se časem dostat v případě zájmu sběratelů na zajímavé zhodnocení. 

Jaký směrem tak jít? Ideálně obojím. Zkrátka vsadit v základu na jistotu v podobě investiční mince a občas se poohlédnout i po nějaké sběratelské minci, o které  ale víme, že má takové parametry, které mohou být pro sběratele v budoucnu zajímavé. 

Napsat komentář