Bezpečný prodej
Zlatobazar.cz pouze zprostředkovává kontakt mezi prodávajícím a nakupujícím a nepřebírá tak žádné záruky za úspěšné dokončení obchodu, stejně tak kvalitu, pravost, dodání, odebrání a zaplacení nabízených věcí. Přesto, že více ohroženější skupinou jsou nakupující, také prodávající by měli při prodeji postupovat s opatrností a dodržovat základní doporučení.
1. Dbejte na své soukromí
Pokud prodáváte zlatý předmět či dokonce více zlatých předmětů, budete mít nejspíše hodnotnější majetek a není tak od věci více dbát na své soukromí a bezpečnost. Dávejte si tak pozor na to, jaké všechny údaje o sobě zveřejňujete a snižte je na nutné minimum. Zlatobazar.cz po vás nevyžaduje, abyste ve svém profilu uváděli vaši adresu bydliště, která patří právě mezi soukromé údaje. U inzerátů zobrazujeme pouze obecné místo, kde zboží prodáváte (např. Praha, Brno apod.) a to pro lepší přehled, aby nakupující věděl, v jakém městě by se měl obchod uskutečnit. Stejně tak telefonní číslo patří mezi volitelné kontakty, povinný je pouze e-mail. V základu by mělo stačit mít možnost vás kontaktovat přes soukromou zprávu nebo e-mail a až u vážného zájemce se můžete domluvit na předání telefonního kontaktu. O tom, jaké všechny údaje, kromě základních povinných, nakupujícím ve svém profilu zveřejníte, ale již samozřejmě záleží zcela na vašem rozhodnutí.
2. Dopravu zajišťuje prodávající
Dopravu byste měli zajišťovat ze své strany prodávajícího. Pokud by po vás tak nakupující žádal, že zajistí objednání dopravy z jeho strany, zbystřete a rozhodně neklikejte na podezřelé odkazy a už vůbec na nich nevyplňujte údaje o vaší kartě ani nikomu nepřeposílejte ověřovací SMS. Pozor si dejte zejména na falešné stránky dopravců a bankovních institucí. Dopravu si sami objednávejte a to pouze na ověřených oficiálních webových stránkách dopravce, kde můžete také bezpečně hradit i kartou.
3. Zeptejte se odborníka nebo komunity
Nejste si něčím jisti? Prodáváte zlatý předmět poprvé a nerozumíte tomu? Nevíte, jakou má hodnotu? Raději se tak svěřte do rukou odborníka nebo znalé osoby, která vám pomůže fundovaně zkontrolovat atributy předmětu i jeho ceny. Pokud máte nějaký dotaz ohledně zlata nebo inzerátu, můžete se obrátit také na naši komunitu uživatelů.
4. Kupní smlouva u dražších předmětů
Pokud prodáváte dražší předmět za desítky či stovky tisíc korun, není od věci nabídnout kupujícímu sepsání kupní smlouvy. Jednak budete pro nakupujícího důvěryhodnější a zároveň více ochráníte jak kupujícího, tak i sebe, kdy budete mít sepsáno za jakých podmínek dochází k odkupu vámi nabízeného předmětu. Kupní smlouvu si můžete sepsat sami, ale nejlepší je si ji nechat zpracovat na míru od advokáta. V takovém případě si dopředu domluvte, kdo bude hradit náklady na sepsání smlouvy, zdali nakupující, vy jakožto prodávající nebo půjdete střední cestou a rozdělíte si je mezi sebou.
5. Neposílejte zboží bez úhrady
Pokud posíláte zboží poštou, nejčastěji po vás nakupující bude přirozeně požadovat dobírku, kdy uhradí až při přijetí balíčku. V případě, že však máte obavy nebo se vám často stává, že si kupující balíček nepřevezme, můžete požadovat úhradu poštovného předem a až poté poslat balíček na dobírku, kdy vám již nehrozí to, že budete muset hradit náklady spojené s nevyzvednutým balíčkem. V případě, že jste se dohodli s nakupujícím na platbě předem (jedná se o nejrizikovější možnost platby, proto nebude příliš častá), skutečně vyčkejte, až vám platba dorazí na účet a nikoliv pouze na základě toho, že vám kupující poslat potvrzení o provedené platbě, kterou může před připsáním ještě stornovat. Vyčkejte tedy, až platba bude připsána na vašem účtu a až poté zboží odešlete. Nejčastěji však budete posílat zboží na dobírku, kde tak prakticky nemusíte mít obavy, že by vám uhrazená platba nebyla vyplacena, jedná se zatím o nejbezpečnější bazarovou metodu platby a to jak pro nakupujícího i pro vás.
6. Pozor na reverzní inzertní podvody
Terčem reverzních inzertních podvodů se v dnešní době stávají zejména prodávající. Dávejte si tak pozor, zdali vám odpovídá na inzerát skutečná a seriózní osoba. Podvodný zájemce, který na vás útočí, zájem pouze předstírá a poté vám pošle odkaz nejčastěji na falešnou platební bránu nebo podvodnou stránku dopravce. Nikdy tak neklikejte na podezřelé odkazy a už vůbec na nich poté nevyplňujte údaje o své kreditní kartě, přihlašovací údaje do online bankovnictví ani nepřeposílejte bezpečnostní SMS třetím osobám. Postupujte s rozumem a na takové nabídky nereagujte. Konverzaci nepřesouvejte na externí služby typu WhatsApp apod. Pošlete nám screenshot komunikace nebo nám ji přepošlete, abychom zajistili blokaci uživatele.
Stali jste se obětí podvodu? V případě, že jste vyplnili údaje o své kartě na falešných stránkách, ihned kontaktujte svou banku, zablokujte odchozí platby a ochraňte svůj účet co nejdříve to bude možné. Pokud jste se stali obětí podvodu jiným způsobem, obraťte se na PČR. Udělejme Zlatobazar.cz bezpečnějším místem pro všechny a pokud máte podezření na závadného uživatele, inzerát nebo jste se stali obětí podvodu, nahlaste nám to nebo varujte ostatní ve facebook skupině.