Bezpečný nákup
Zlatobazar.cz pouze zprostředkovává kontakt mezi nakupujícím a prodávajícím a nepřebírá tak žádné záruky za úspěšné dokončení obchodu, stejně tak kvalitu, pravost, dodání, odebrání a zaplacení nabízených věcí. Věříme, že většina prodejců je seriózních, přesto je důležité při nákupu vždy postupovat s opatrností a dodržovat základní bezpečnostní doporučení.
1. Ověřte si důvěryhodnost prodejce
Podívejte se na recenze a zkuste si vyhledat na internetu jméno, e-mail, telefon nebo třeba bankovní účet prodejce. Pokud je to možné, můžete si také zkusit nejdříve prodejce otestovat nákupem nějakého levnějšího předmětu.
2. Zkontrolujte si zboží před nákupem
Ověřte si, jestli je zboží pravé, není poškozené a zdali souhlasí popis. Pravost si můžete ověřit například kontrolou puncovní značky, váhy, neodmymovým magnetem nebo u odborníka, který disponuje spektrometrem.
3. Nechte si poslat další fotografie předmětu
Vyžádejte si další snímky prodávaného zboží, třeba s puncovní značkou, na váze a s lístečkem, kde bude uvedený text, který si sami určíte (např. váš nick, datum apod.), abyste zjistili, že prodejce zboží skutečně vlastní.
4. Zvolte raději osobní odběr nebo dobírku
Platba předem je nejrizikovější, zkuste raději osobní předání z ruky do ruky nebo zasláním na dobírku.
5. Dobírku spíše na poštu nebo výdejní místo
S dobírkou hradíte až při předání balíčku (hotově, kartou), který si navíc můžete na místě před obsluhou výdejního místa a bezpečnostních kamer rozbalit a zkontrolovat. Navíc chráníte své soukromí, kdy nemusíte nikomu sdělovat adresu bydliště.
6. Nevyplňujte nikam údaje o své kartě
Dávejte si pozor na falešné stránky a to zejména dopravce či banky a nikdy nikam nevyplňujte údaje o své kartě.
7. Neplaťte žádné zálohy předem
Pokud po vás někdo vyžaduje za prodávaný předmět zálohu, zbystřete a zálohu rozhodně neplaťte.
8. U dražších předmětů raději kupní smlouva
Pokud nakupujete zlato ve vyšší hodnotě, je potřeba být ještě více opatrnější. Od věci tak není sepsat s prodávajícím například kupní smlouvu nebo využít úschovy peněz prostřednictvím notáře či advokáta.
9. Setkávejte se na bezpečném místě
Předejte si zboží raději na nějakém bezpečném místě, třeba v kavárně nebo na jiném veřejném prostranství. S sebou si můžete vzít také svědka nebo někoho znalého, který vám poradí a zkontroluje, zdali je zboží v pořádku.
10. Zeptejte se odborníka nebo komunity
Pokud něčemu nerozumíte nebo máte jakékoli pochybnosti, nechte si poradit od odborníka nebo někoho znalého. Obrátit se můžete také na naši on-line komunitu zlatobazaráků ve facebookové skupině.
Stali jste se obětí podvodu? Pokud vám v dobírce nepřišlo zakoupené zboží, ihned informujte Policii ČR a to nejlépe ještě na poště nebo výdejním místě, kde jste balíček přebrali a rozbalili. Při rychlém jednání může ještě policie zastavit převod platby. V případě, že jste vyplnili údaje o své kartě na falešných stránkách, ihned kontaktujte svou banku. Pokud jste se stali obětí podvodu jiným způsobem, obraťte se na PČR. Udělejme Zlatobazar.cz bezpečnějším místem pro všechny a pokud jste se stali obětí podvodu či máte podezření na závadný inzerát, nahlaste nám to nebo varujte ostatní ve facebook skupině.